środa, 9 maja 2012

Tresura psa

Masz nowego psiaka? Nie wiesz jak sobie z nim poradzić? Chcesz, żeby był posłuszny i reagował na Twoje polecenia niezależnie od sytuacji?Dzięki poniższym wskazówkom poradzisz sobie z tresurą najbardziej niesfornego pieska. Tresura psa powinna zacząć się już w dniu, w którym piesek zagościł w naszym domu. Młode szczeniaki uczą się dużo szybciej, więc po co czekać, aż będzie za późno? Zacznij już dziś. Zanim jednak przystąpisz do tresury musisz sam się nauczyć podejścia do psa. Psy nie rodzą się z wiedzą i umiejętnością rozszyfrowywania naszych oczekiwań. Trzeba ich tego nauczyć.

Naucz psa przychodzić na zawołanie

Na początek naucz psa reagować na jego imię oraz by przychodził, kiedy go wołasz. 
Jeśli nie chce do ciebie przyjść kucnij i wyciągnij w jego kierunku ręce. Udawaj, że masz coś w dłoniach, a to na pewno zwabi psa.Kiedy już przyjdzie do ciebie pogłaskaj go.Kiedy wołanie nie pomaga możesz spróbować obrócić się na piecie i odejść. Większość małych zwierząt boi się stracić pana z oczu i zapewne za nim szybko pobiegnie.Z początku nie spuszczaj go w miejscach, gdzie jest dużo innych zwierząt i ludzi. Łatwiej będzie ci go nauczyć, gdy nic nie będzie rozpraszało jego uwagi. Pamiętaj - zanim zaczniesz spuszczać psa, najpierw nauczyć go chodzić na smyczy!

                               Nie bij psa

Jeśli chcesz go ukarać to pokaż mu, że jesteś na niego zły, na przykład okrzycz go. Pies nie rozumie co krzyczysz, ale wyczuwa emocje takie jak złość i gniew. Pamiętaj, że szczeniak szybko zapomina, co robił przed chwilą, więc nie obrażaj się na niego. Psa należy karać natychmiast i konsekwentnie.

                             Nie ćwicz z nim zbyt długo

Piesek się zniechęci. Lepiej częściej, a krócej – da to lepsze i szybsze rezultaty. Piesek będzie bardziej skupiony na tym co się dzieje szybciej się tego nauczy.Zwiększaj swoje wymagania wobec pieska stopniowo i powoli. Ucz pieska jednej rzeczy naraz. W ten sposób piesek się nie zagubi i będzie dokładnie wiedział czego od niego wymagasz.

                           Nagradzaj

W nagradzaniu psa występują 3 fazy szkoleniowe:
  1. nagradzanie ciągłe (dajemy psu nagrodę za każdą prawidłowo wykonaną komendę) - jest to przydatne na wstępnym etapie szkolenia szczeniaka oraz przy nauce zupełnie nowych rzeczy (należy więc wracać do tej fazy, gdy uczymy "starego" psa nowych sztuczek),
  2. nagradzanie przerywane (nagroda jest wręczana psu za serię dobrze już kojarzonych komend),
  3. nagradzanie losowe (nagroda raz jest, a raz jej nie ma) - oczywiście dotyczy to komend dobrze ugruntowanych i ma na celu podtrzymanie stanu motywacji psa do pracy.

Jeżeli więc zadasz sobie trud, by pracować z psem przez całe jego życie, przechodzisz przez wszystkie wymienione wcześniej fazy nagradzania aż do utrwalenia (wzmocnienia) pożądanych zachowań. Twój pies może dla Ciebie zrobić co tylko chcesz, jeśli uwierzysz w jego możliwości i rozumnie zaprojektujesz etapy edukacyjne.

                       Sygnalizuj pomyłki

Sygnalizowanie pomyłek jest tak samo ważne jak nagradzanie psa. Jeżeli pies się myli przy wykonywaniu utrwalonych komend, oznacza to, że:
  • komendy nie są jeszcze dobrze kojarzone,
  • pies się rozproszył,
  • człowiek wydał sprzeczny komunikat (np., powiedział "siad" a pokazał "leżeć"),
  • pies próbuje pokazać wszystko czego się nauczył, żeby dostać nagrodę (fiksacja).


Jak więc można przekazać psu, że popełnił błąd?
  • komenda  - brak reakcji - zerwanie kontaktu z psem (ignorowanie go),
  • komenda - brak reakcji - izolowanie psa od siebie,
  • komenda - brak reakcji - komenda korygująca (popraw, źle)
  • komenda - brak reakcji - komenda korygująca - nagroda.


Powyższe sposoby należy stosować zamiennie (w przeciwnym wypadku nauczysz psa, by łamał polecenie, żeby usłyszeć "popraw" i dostać nagrodę, a przecież chodzi nam o to by pies wykonywał polecenia natychmiast i niezależnie od okoliczności zewnętrznych).

                     Bądź cierpliwy

Każdy pies jest unikalny i uczy się swoim własnym tempem,dlatego jeżeli na początku coś nie wychodzi po prostu daj mu trochę czasu a efekt na pewno przyjdzie.

1 komentarz:

  1. Dobry artykuł.
    Można prosić troszkę więcej o Budrysku. Jaka to rasa? Jak się nią opiekować. Szczegóły, triki, ciekawostki.
    mojpies.com poleca ten artykuł
    pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń